Altın Palmiye ödülleri sahiplerini buldu

Gökyüzünde Bir Ayna (2011)

Blogda ilk defa biyografik türünde bir film paylaşiyorum. Nedenine gelince yeni yapılan biyografik filmlere çoktandır rastlamadım. Şimdi Gökyüzünde Bir Ayna filmi ile 3 Ağustosta Türkiye'ye gelmesi beklenen 2011 yapımı film daha önce 31. İstanbul Film Festivali Dünya Festivallerinden bölümünde sergilenmişti. Film aynı zamanda Oscar aday filmler arasına girmeyi başardı. Gökyüzünde Bir Ayna filminde yönetmenlik koltuğunda senarist ve yönetmen olan Icíar Bollaín'i görmekteyiz. Yönetmen daha önce Yağmuru Bile filminde yönetmenlik yaptığnı göreceksiniz.
Gökyüzünde Bir Ayna 2011 Afiş
Gökyüzünde Bir Ayna filminin konusunu ve Yönetmen hakkında biraz bilgi vermek gerekirse şöyle: Yağmuru Bile filmi ile Oscar adaylığı bulunan Iciar Bollain, Ken Loach'un senaristi Paul Laverty ile işbirliğine gidip Nepal'e uzanıyor.
Yaşanmış olaylardan esinlenmiş bir film ortaya çıkartan yönetmen, Katalan öğretmen Laia'yı anlatıyor. Katmandu'da aşırı yoksulluk ve içler acısı bir eğitim sistemi ile karşılaşan Laia, varoşlardaki çocukları eğitmek için oturma iznine ve oturma izni için de anlaşmalı bir evlilik ayarlamaya girişiyor. Nepal toplumunun derinlerine giden bir öğretmenin yolculuğunu anlatan Gökyüzünde Bir Ayna, Katmandu'nun mistik ancak sefil yüzünü gözler önüne seriyor.
Gökyüzünde Bir Ayna filminin fragmanı ve bilgiler ışığında yakında vizyona girecek film hakkında görüşlerinizi bekliyorum.

Yorumlar