Robin Williams Kimdir?Robin McLaurin Williams (21 Temmuz 1951, Illinois – 11 Ağustos 2014, Tiburon), Amerikalı oyuncu ve komedyen.

Robin Williams Chicago, Illinois'te doğdu. Annesi Laura McLaurin, (1920-2001) babası da Robert Fitzgerald Williams'di. Üniversitede Siyaset Bilimi okuyan Williams, mezun olduktan sonra gece kulüplerinde gösteriler yaptı. Buradan da sinema sektörüne geçti.

1987'de çevirdiği Günaydın Vietnam filminde bir ordu radyo muhabirini canlandırdığı rolüyle ün kazandı.

Yalnız komedi filmleriyle değil, drama dalında da başarılar elde etti. 1997 yılında Empire Magazine dergisince gelmiş geçmiş en yetenekli 100 aktör arasına dahil edilerek 63. sırada yer aldı. Entertainment Weekly tarafından yaşayan en komik adam seçildi. Williams sahne hayatı boyunca bir Oscar, iki Emmy, altı Altın Küre, altı Grammy ve iki Sinema Oyuncuları Derneği ödülüne layık görülmüştür.

Sanatçı San Fransisco'da bulunan Rubicon Restaurant'ı, Robert de Niro ile birlikte işletmekteydi. Hobileri arasında bisiklet sürmek ve Rugby oynamak bulunmaktaydı.

İlk eşi Valerie Velardi'den bir, ikinci eşi Marsha Garces Williams'den ise iki çocuğu bulunan Williams, 2011'den beri Susan Schneider ile evliydi.

11 Ağustos 2014 tarihinde Kaliforniya'daki evinde ölü bulunmuştur. Emniyet güçleri Robin Williams'ın intihar ettiğinden şüpheleniyor.
Robin McLaurin Williams Rol Aldığı Bazı Filmler

John Keating (Ölü Ozanlar Derneği)
Patch Adams
Sean Maguire (Can Dostum)
Adrian Cronauer (Günaydın Vietnam)
Chris Nielsen (Aşkın Gücü)
Maxwell Wallace (Kalbini Dinle)
Alan Parish (Jumanji)
Seymour 'Sy' Parrish (Baskı)
Parry (Balıkçı Kral)
Walter Finch (Insomnia)
Dr. Malcolm Sayer (Awakenings)
Daniel Hillard / Mrs. Euphegenia Doubtfire (Mrs. Doubtfire)
Peter Pan (Kanca)
Vladimir Ivanoff (Moscow on the Hudson)
Lance (World's Greatest Dad)

Ünlü Oyuncu Hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşınız.

Yorumlar