Kürtçe Forumlar Tarih mi Oluyor ?

Eskiden internete girdiğimde sadece bildiğim birkaç site vardı. o sitede mynet, hi5 gibi sitelerdi. Gel zaman git zaman 2007'de internette tesadüfen kürtçe müzik çalan bir foruma denk geldim. O zamanlar internet kullanımında cahiliye dönemi denilecek bir dönemdeyim :) Neyse tesadüfen foruma girdim ve neler göreyim  kürtçe yazılar, makaleleler, denemeler, kürtçe şiirler, kürtçe öğreniyorum dersleri, kürtçe hazırlanmış videolar, kürt sineması ve kürtçe albüm tanıtımlarının bolca olduğu zengin bir kaynağa denk geldim. O dönemde en popüler olan ve hatta 2013'ün haziranına kadar da popüler diyebileceğim bydigi.net diye bir siteyi gördüm.

Sitedeki içerikleri tam anlamıyla görebilmek için o siteye üye olma şartı vardı, bende zaman kaybetmeden hewal diye bir nickle üye oldum. Foruma hoşgeldiniz kısmından yeni üye olarak ilk konuyu forumda paylaştım ve bydigi üyelerinin birçoğu sıcak bir merhaba ile hemen tanışma faslına girdiler. Forum konusunda bilgim olmadığı için forum kullanım kurallarından ve forum kullanımı konularından birkaç gün çıkmadım. Her şeyi öğrendikten sonra aktif bir kullanıcı olma yolunda sitede paylaşılan kürtçe yazıları okumaya ve araştırmaya başladım.Eğer bugün biraz kürtçe yazma ve konuşmada biraz bilgi sahibiysem bu o günlerden kalma bir bilgidir.

bydigi'de takılmak yetmedi tabi o zaman google amcaya "Kürtçe Forum " yazdığımda 3-4 satırı dolduracak kadar kürtçe forumlar çıkıyordu, tabi bunlarda en popüler olanı bydigi, azadiforum ve gulesor gibi sitelerdi. Hepsine de üye oldum, konu paylaştım ve içeriklerden faydalandım. Ancak bugün internete girdiğimde kürtçe forum yazdığımda malesef eskisi gibi google'de 3-4 satır yerine sadece ilk sayfada 2-3 site ismi çıkıyor ve onlarda yok olma eşiğine gelmiş bir durumda. Peki ne oldu da bu forumlar bu hale geldi? Bu Sorunun oluşmasının tek bir nedeni var sosyal medya dediğimiz facebook, Twitter instagram vb sosyal paylaşım siteleri.

Ne yazık ki insanlarımız forumda paylaşımcılığı yapmak yerine, daha çok kolay olan facebokta beğeni ve paylaş butonları kullanmak kendilerine kolay geldiği için çoğu forumları terk etti. Tabi sadece sosyal paylaşım olmadı kürtçe forumların ortadan kalkmasına bunda birçok  çok etken vardı.
Bunları sıralamak gerekirse
Hacker saldırıları
Forum Yöneticilerin keyfi kullanıcı yasaklamaları
Üyelerin paylaşım yapmayı terk etmeleri
Üyelerin çok fazla tekrar konular açması
 Bunlar ve bunlar gibi birçok etken kürtçe forumların kapanmasına neden oldu. Aynı şekilde de Türkçe bir çok forum kapandı.

Şimdi ayakta kalan kürtçe forumlar: Agire-Serhildan, Mirbotan gibi siteler kaldı...
Benim bildiğim ve kapanan forumlar: bydigi.net, Azadiforum.net, arzeba.net, gulasor.com, gulesor.com, mekan73.net ve daha niceleri malesef...
Bilgi kaynaklarımız olan Forumlara lütfen sahip çıkalım...

Yorumlar

 1. bydigi sitesi tamamen kapandimi ? kesin bir bilginiz varmi acaba ? site hala tasarim asamasinda diyor ama epey bi sure gecti uzerinden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Malesef Bydigi sitesi tamamen kapandı...Kendilerine mesaj attım ve forumu kapattıklarını söylediler.Umudumuz tekrar açmaları yönündedir.

   Sil
 2. Umarim forum tekrar açılır site tasarım aşamasında diyor buda bir umut bide bir şey soracağım bydigi neden kapandı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Malesef bilgim yok..Büyük ihtimal forumların eskisi gibi ilgi görmemesinden kaynaklanıyordur.

   Sil
 3. http://www.gulasor.org Yeniden Başladık sizleri bekliyoruz aramıza Arkadaşlar

  YanıtlaSil
 4. Agire-serhildan.org kapanmış sanırım :(

  YanıtlaSil
 5. Millikuvvetler Hack grubu varken pkk destekçisi hiç bir forum ayakta kalamazdı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sence sebep bu mu ?
   Bu konuya ne kadar uzaksın burdan belli oluyor zaten.

   Sil
 6. http://kurtceforum.ml sitemiz açılmıştır kürt forumları kapanmamalı sitemize bekliyoruz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder