Schindler'in Listesi - Schindler's List Film Eleştirisi

Schindler'in Listesi
Filmin Genel Konusu:
Schindler'in Listesi, yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı, 1993 ABD yapımı bir filmdir. II. Dünya Savaşı sırasında Naziler'in uygulamış olduğu soykırımdan binin üzerinde Polonya yahudisinin kurtarılmasında rolü olan Oskar Schindler'i ve bu kurtarmayı konu edinen film.


II. Dünya Savaşı, Nazi Almanyası. Oskar Schindler Almanya'ya iş kurmak amacı ile gelir. Fakat beş kuruşu yoktur. Kendi deyişiyle sunum yeteneği sayesinde birçok üst düzey Alman SS subayı ile dost olur. Bu sırada Yahudi Soykırımı başlamıştır. Schindler'in fabrikası artık getto kamplarındakilerin cennet kapısı olmaya başlamıştır. Schindler´in yardımcısı Itzhak Stern de bir Yahudidir.Stern, Schindler'in fabrikasının idaresini yürütürken, bir yandan da belgelerde yaptığı değişikliklerle bir çok Yahudi'yi Alman savaş gücü için gerekli göstererek, fabrikaya alır ve toplama kamplarına gönderilmekten kurtarır. Sonrasında, gettolardaki Yahudiler, Kraków'un güneyinde inşaa edilen Plaszow Toplama Kampına sürülür ve bu sırada Alman askerlerinin gettoları boşaltmasını bölgeye hakim bir tepeden izleyen Schindler, birçok Yahudi'nin öldürülmesine tanık olur. Fakat, Stern'in de uyarılarıyla, özellikle Plaszow kampının komutanı Amon Göth başta olmak üzere, Alman subaylarıyla işbirliğine devam eder.


Fabrika bir yandan kâr amacıyla çalışırken, Schindler bir yandan da mümkün olduğunca çok Yahudi'nin kurtarılması için çabalamaktadır. Bu esnada, Berlin'den gelen emirle, kamp tasfiye edilip, tüm esirler Auschwitz'e sürülmeye başlanır. Schindler, her işci için verdiği yüklü miktardaki rüşvetle, Amon Göth'ü kendi Yahudileri'ni, eski evinin bulunduğu Zwittau-Brinnlitz'de (Çekoslavakya) kuracağı fabrikaya götürmeye ikna eder. Gene de sorunlar devam eder ve Schindler'in fabrikasına götürülmek üzere trene bindirilen erkeklerin fabrikaya ulaşmasına rağmen, Yahudi kadınlar bir yanlışlık sonucu Auschwitz'e götürülür. 


Liam Neeson
Fakat, Schindler kampın komutanı Rudolf Höss'e verdiği rüşvet ile kadınları tekrar kurtarır ve sonunda listesinde bulunan tüm Yahudileri kendi fabrikasına aldırmayı başarır. Almanya'nın teslim olması ile beraber, halen bir Nazi partisi üyesi ve kendi deyişiyle köle işçilerden kazanç sağlayan bir kimse olduğu için Schindler, Sovyet askerlerinden kaçmak zorundadır. Schindler korumalarına, evlerine bir katil veya insan olarak dönmenin ellerinde olduğunu söyler ve askerler esirlere dokunmadan fabrikayı terk ederler. Gece, işçileri ile vedalaşması esnasında, işçiler Schindler'e gerekirse delil olrak sunması için herbirinin imzaladığı ve onlar için bir katil olmadığını izah ettikleri bir mektup ile üzerine Talmud'dan "Kim ki bir insanı hayatını kurtarır, o tüm Dünya'yı kurtarır" sözünün işli olduğu, bir işçinin altın dişinden dövdükleri bir yüzük verirler. Schindler, duygulanır ve ağlayarak tüm bunların yeterli olmadığını, elinden gelenden daha fazlasını yapmış, daha fazla insan kurtarmış olabileceğini söyler.


 Ertesi sabah, Schindler Yahudileri, doğan güneş ile uyanırlar ve gelen bir Sovyet askeri tarafından artık özgür oldukları söylenir. Birlikte, yiyecek bulmak adına yürüyen işçiler, sahnenin değişmesi ile birlikte, Oskar Schindler'in Kudüs'de bulunan mezarına doğru yürüyen, günümüz Schindler Yahudileri'ne dönüşür. Filmde son olarak, Schindler'in kurtardığı yaklaşık 1100 kişinin soyundan gelenlerin, filmin çekildiği tarihte yaklaşık 6000 kişi olduğu ve bir zamanlar milyonlarla ifade edilen Polonya Yahudileri'nin artık 4000'den daha az bir sayıyla ifade edildiği seyirciye yansıtılır.


Vikipedia'dan Alıntılar vardır...


Film 2 Dünya savaşı sırasında Yahudilerin yaşadıkları zulüm ve ölümleri anlatırken siyah beyaz olarak acılar anlatılmaktadır, filmin son bölümünde Schindler yahudilerle vedalaşırken şu meşhur sözü söyler "Kim ki bir insanı hayatını kurtarır, o tüm Dünya'yı kurtarır." Bu Söz üzerine daha fazla insan kurtarmasını gerektiğini söyler, oysa OScar Schindler bütün serveti Yahudileri Toplama kapmından rüşvetle satın almıştır. Savaşı Sovyet Rusların kazanması ile Schindler  kaçması gerekmektedir, duygusal anlardan sonra Oscar arabasiyla gider, Diğer nazi Komutanları Sovyet askerleri tarafından idam edilir. 


Oskar Schindler'in mezarı
OScar Schindler ne olduğunu göstermedi ama filmin sonunda siyah beyazdan çıkarak, renkli filme döner ve OScar Shindlerin Listesindeki 1100 Yahudi 6000 kişi ile onun mezarında dua etmeye geldiğini göreceksiniz.


Geçiş noktasında başarılı çalışmalar yapmışlardır. Tür olarak Drama ve Politik ön plana çıkmaktadır. Yaşanmış hikayesi olması yönüyle sizi etkilyeceğini düşünüyorum. Bir zamanlar Alman Nazilerin onlara yaptıkları, Şimdi de onlar Filistinlilere yapiyorlar. Allah akıl fikir ve vicdan versin onlara...


Filmin Kahramanı Oscar Shindlerin oyunculuğu gayet başarılı bir şekilde ortaya konmuştur. Aynı zamanda bir nazi askeri olan istzhak Stern ise vicdansız bir nazi rolüyle gayet başarılı olarak karakterini iyi canlandırdığını düşünüyorum.

Yorumlar