Altın Palmiye ödülleri sahiplerini buldu

Açlık Oyunları (2012)

Dram,Aksiyon ve Bilimkurgu ile bir araya gelen filmde tüm Dünyanın gözü bu eyaletler arasındaki oyunlarda olacak, herkesin yakından merak ettiği film artık vizyona girdi. Açlık Oyunları 78 milyon dolar gibi yüksek bir bütçeyle çekimleri yapıldı. İmdb'den şimden 10 üzerinden 7.6 gibi yüksek bir puan almayı başardı. Türkiye sitelerinden sinemalar.com da 8.8 puan almayı başardı.
Ülkemizde Seabiscuit 'in yazar ve yönetmeni olarak tanıdığımız Gary Ross'un yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği film Suzanne Collins'in aynı adlı romanından gene Ross tarafından beyazperdeye aktarıldı. Film başrollerini ise genç oyuncular Jennifer Lawrence ve Josh Hutcherson paylaşıyor...
Açlık Oyunları Afiş
Açlık Oyunları Afiş


Açlık Oyunları (The Hunger Games ) Konusu:Yakın bir gelecekte Kuzey Amerika kuraklık ve arkasından gelen yangın ve kıtlıklarla zayıflayarak çökmüş; yerini bir başkent ve 12 eyaletten oluşan Panem adında bir ülkeye bırakmıştır. Bu yeni ülkede her sene eyaletlerden kura ile seçilen ikişer gencin katıldığı "Açlık Oyunları" düzenlenmektedir. Kısmen eğlence amaçlı, kısmen de halka göz dağı vermeyi hedefleyen bu oyunlar, ayrıca tüm Panem ülkesinde televizyonlardan da izlenmektedir.
24 farklı 'yarışmacı' bütün televizyon seyircilerinin gözleri üzerindeyken, rakiplerini eleme ve hayatta kalma mücadelesi vermektedirler. Katniss'in 16 yaşımdaki kız kardeşi Primrose, maden yataklarıyla ünlü eyaletin 'kadın yarışmacısı' olarak seçildiğinde Katniss onun yerini almak için gönüllü olur. Erkek katılımcı Peeta ile Katniss, kendilerinden yaş ve kuvvet açısından daha büyük, güçlü ve ömürleri boyunca bu an için eğitilmiş olan rakiplerine karşı ayakta durmaya çalışırlar.


(The Hunger Games ) Açlık Oyunlarında Karakter Tiplemeleri:


Katniss Everdeen:16 yaşında, siyah saçlı, gri gözlüdür. Babası madencidir ve babası ölünce ailesini ayakta tutmak için avlanmak, parası olmadığı için değiş tokuş yapmak durumundadır. Babası ölünce hayattan kopmuştur. 12 yaşından beri annesine ve kardeşine o bakmaktadır. Daha sonra Açlık Oyunları'na kız kardeşi Primrose seçilince, onun yerine Açlık Oyunları'na katılır. Ok atmakta çok ustadır ve bitkileri tanır. Gale'e karşı tuhaf duyguları vardır ama bir türlü çözemez. Peeta ile tanışınca zamanla ona aşık olmaya başlar ve işler karışır.
Peeta Mellark:16 yaşında, sarı saçlı, mavi gözlüdür. Babası fırıncıdır. Hayatı boyunca hiç avlanmamıştır. Fırıncıda çalışırken sürekli ağır un çuvallarını kaldırdığı için güçlü kollara, pastaları süslediği için de iyi bir kamuflaj yeteneğine sahiptir. İki tane ağabeyi vardır. Açlık Oyunları'na seçilince, kimse onun yerine geçmeye gönüllü olmamıştır. Katniss'e aşıktır. Aşkını ilk defa Capitol'de açıklar. Katniss'i korumak için kendi hayatını feda etmeye hazırdır.
Gale Hawthorne:Gale, aynı Katniss gibi, siyah saçlara ve gözlere sahiptir. 18 yaşındadır. Avcılıkta, ok atmada, iz kaybettirmede en iyisidir. Babası Katniss'in babasıyla beraber maden kazasında ölünce, 2 erkek, 1 kız kardeşine ve annesine bakmak için avlanmak ve değiş tokuş yapmak zorundadır. Zaman içinde Katniss'le iyi anlaşmaya başlarlar ve dost olurlar. Evlerine beraber yiyecek götürürler. Gale çok yakışıklıdır ve okuldaki tüm kızlar onun peşinden koşmaktadır. Ancak o, Katniss'e aşıktır. Katniss ise duygularından emin değildir.
Primrose (Prim) Everdeen:Katniss'in kızkardeşidir. 12 yaşındadır. Sarı saçlara,mavi gözlere sahiptir. Çok merhametli ve alçakgönüllüdür, bu yüzden avlanamaz. Avlanamadığı için ablasına yardım edemez ama annesi eczacıdır ve o da annesinden bitkiler hakkında bilgiler öğrenip, tedavilerde annesine yardımcı olur. Lady isimli bir keçisi,ve düğün çiçeği adında bir kedisi vardır.
Mr. Everdeen:Madencidir ve bir maden kazasında ölmüştür. Ok yapmakta ve bitkileri tanımakta çok başarılıdır ve bunların hepsini Katniss'e öğretmiştir. Ayrıca alaycı kuşları çok iyi öttürebilir.
Mrs. Everdeen:Sarı saçlara, mavi gözlere sahiptir. Eczacıdır. Eşi öldükten sonra dünyayla ilişkilerini koparıp bir süre duvarı seyrederek yaşamıştır. Kendisini ve kızkardeşini böyle ölüme gönderdiği için Katniss onu asla affetmeyecektir. Bulundukları bölgede kimsenin parası doktorlara yetmediği için genelde hastaları Prim'le beraber o tedavi eder.
Haymitch Abernathy:12. Mıntıka'dan Açlık Oyunları'nı kazanan 2 kişiden hayatta kalan tek kişidir ve bu yüzden 12. Mıntıka'dan Açlık Oyunları'na katılan herkese koçluk yapmaktadır. Şarap içmeyi çok sever ve genellikle sarhoştur ama daha sonra kendini toparlar ve Katniss ile Peeta'ya yardım eder.
Cinna: Katniss'in stilistidir. Açlık Oyunları'nın tüm kutlamalarında, açılışlarında Katniss'i hazırlar. Katniss onu çok sevmektedir ve kendisine yakın hissetmektedir.


Karakter Tiplemeleri Kitaptan Faydalanılmiştir.
Görüşlerinizi Bekliyorum.

Yorumlar