Altın Palmiye ödülleri sahiplerini buldu

Yılmaz Güney Hayatı ve Tüm Filmleri

Yılmaz Güney (d. Yılmaz Pütün; 1 Nisan 1937; Yenice, Karataş, Adana; ö. 9 Eylül 1984; Paris, Fransa), Zaza ve Kürt asıllı Türk sinema oyuncusu, yönetmen, senarist ve yazar. Özellikle Çirkin Kral dönemi sonrasında çektiği ve önemli bir sinemacı olarak kabul edilmesini sağlayan Cannes ödüllü Yol, Sürü, Umutsuzlar gibi filmleriyle tanınır.
Yılmaz Güney
Yılmaz Güney Hayatı: 
Sinema öncesi:  Yılmaz Güney'in gerçek adı Yılmaz Pütün'dür. Kendi ifadesine göre Pütün kırılması zor sert meyve çekirdeği demektir. 1937 yılında, topraksız bir köylü ailenin iki çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Babası Siverekli ve annesi Vartolu'dur. Kendisi aslen Siverekli'dir. Adana'da yetişmiş büyümüştür ve daha sonra ki yıllarında da Adana'yı unutmamış Adana birçok sinema filmine konu olmuştur ve Adanalı olarak bilinir Adana'da bir süre Kemal ve And Film şirketlerinin bölge temsilcisi olarak çalıştı. Üniversite okumak üzere İstanbul'a gitti ve Atıf Yılmaz ile tanıştı. Bu süreçte bir yandan da hikâyeler yazıyordu. Daha sonra Atıf Yılmaz'ın da desteğiyle sinemada çalışmalarına başladı. 
Sinemaya başlaması:  Yılmaz Güney, 1959 yılında Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı Bu Vatanın Çocukları ve Alageyik isimli filmlerin hem senaryosunu yazar hem de filmlerde rol alır ve oynar. Karacaoğlan'ın Karasevdası'nda da yönetmen yardımcılığı yapar. Yeni Ufuklar ve On Üç gibi dergilere de öyküler yazan Yılmaz Güney, bir öyküsünde komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle yargılanır ve 1961 yılında bir buçuk yıl hapis cezasına mahkûm olur. İki yıl sonra tekrar kaldığı yerden devam eden Yılmaz Güney, o dönemde daha çok macera filmleri çeker. Filmlerinde ezilen, hor görülen bir "Anadolu çocuğunun" otoriteye başkaldırısı vardır. Bu dönemde Çirkin Kral lakabını alır. Bu dönemdeki en önemli Lütfü Akad'ın yönettiği ve kendisinin yazdığı bir film olan Hudutların Kanunu'dur. Bu dönem boyunca oyunculuğunu geliştiren Yılmaz Güney, abartısız ve yalın oyunculuk anlayışı bu dönemde artık oturtmuştur. 


Cezaevi ve firari yılları :Yılmaz Güney, 1972 yılında "devrimcilere yardım ve yataklık yaptığı" gerekçesiyle 2 yıl hapse ve sürgüne mahkûm edildi. Yılmaz Güney içeride kaldığı süre boyunca sinema ve sanat ile ilgili fikirlerini; şiir ve öykülerini o dönemde çıkarmaya başladığı Güney dergisinde yayınlamıştır. 1974'te cezaevinden çıktı. İki yıldan fazla cezaevinde kalan Yılmaz Güney aynı yıl Arkadaş filmini çekti. Yine aynı yıl Endişe adlı filmi çekerken Yumurtalık ilçesindeki bir gazinoda ilçe yargıcı Sefa Mutlu'yu öldürmekten tutuklandı ve 25 Ekim'de Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayan yargılamaların sonucu 13 Temmuz 1976'da 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı. beş yıl hapis yattıktan sonra 9 ekim 1981 tarihinde izinli olarak çıktığı Isparta yarı açık cezaevinden yurtdışına firar etti.Yılmaz Güney'in hapisten kaçış serüveni çok ilginçtir; hapise girmeden önce çekmiş olduğu Şeytanın Oğlu film'de bir günlük bayram izininde dışarı çıkan ve kayıplara karışan bir adamın hikayesini anlatan Sanatçı, filmi kendisi oynamış oldu. Bir günlük izin ile hapisten çıkarak Fransa'ya kaçtı ve yaşamının geri kalanını orada geçirdi. Cezaevinde sinema ile olan ilgisi devam etti. Bu dönemde yazdığı Zeki Ökten tarafından çekilen Sürü ve yurt dışında ve yurt içinde büyük ilgi gören ve Şerif Gören tarafından Yol çekildi. Cezaevindeyken GÜNEY adlı bir sanat-kültür dergisi çıkardı. Yol'un kurgusunu tekrar yaptı ve Cannes Film Festivali'nde ödül aldı. Yurt dışına kaçtıktan sonra Duvar filmini Fransa'da çekti. Duvar onun son filmi olmuştur. 1984'te Mide kanserinden ölen Yılmaz Güney, son yıllarını Paris'te geçirdi ve ölümünden sonra Paris'te bulunan "Père Lachaise Mezarlığı" na gömüldü.

Yılmaz Güney Tüm Filmleri Liste Halinde:

Yilmaz.Guney..Aci.1971

Yilmaz.Guney.Ac kurtlar.1969

Yilmaz.Guney.Agit.1972
Yilmaz.Guney.Alageyik
Yilmaz.Guney.Arkadas.1974
Yilmaz.Guney.Aslan.Bey
Yilmaz.Guney.At.Arvat.Silah
Yilmaz.Guney.At.Hirsizi.Banus
Yilmaz.Guney.Baba
Yilmaz.Guney.Balatli.Arif.1967
Yilmaz.Guney.Ben.oldukce.yasarim
Yilmaz.Guney.Bir.Cirkin.Adam Bino
Yilmaz.Guney.Canli.Hedef.1970
Yilmaz.Guney.Cesur
Yilmaz.Guney.Dusman1
Yilmaz.Guney.Dusman2
Yilmaz.Guney.Duvar
Yilmaz.Guney.EsrefPasali
Yilmaz.Guney.Hudutlarin.Kanunu
Yilmaz.Guney.Ibret
Yilmaz.Guney.Ince.Cumali.1967
Yilmaz.Guney.Kacaklar.1971
Yilmaz.Guney.Kan.Ve.Kursun
Yilmaz.Guney.Kara.Sahin
Yilmaz.Guney.Kargaci.Halil
Yilmaz.Guney.KasimPasali.Recep
Yilmaz.Guney.Kizilirmak.Karakoyun
Yilmaz.Guney.Korkusuzlar
Yilmaz.Guney.Kovboy.Ali
Yilmaz.Guney.Krallar.Krali
Yilmaz.Guney.Marmara.Hasan
Yilmaz.Guney.On.Korkusuz.Adam
Yilmaz.Guney.Prangasiz.Mahkumlar
Yilmaz.Guney.Sahtekar
Yilmaz.Guney.Sevgili.Muhafizim
Yilmaz.Guney.Seytanin.Oglu
Yilmaz.Guney.Seyyit.Han
Yilmaz.Guney.Umut
Yilmaz.Guney.Vurguncular
Yilmaz.Guney.Yarin.Son.Gundur.1971
Yilmaz.Guney.Yedi.Belalilar
Yilmaz.Guney.Yigit.Yarali.Olur
Yilmaz.Guney.Yol
Yilmaz.Guney.Zeyno
Bu Yazı ve Yılmaz Güney Hakkında Görüşlerinizi Bekliyoruz...
Kaynak: Vikipedia

Yorumlar

 1. Çocukluğumdan beri hayran olduğum hem oyuncu hem senarsit hem yönetmen.Fikir olarakta duruşu insanın önünde saygıyla eğileceği bir insan.Kürt halkının bu tarz sanayçılara ihtiyacı var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen benim içinde aynısı geçerli heval,Özellikle Yol, Duvar ve Yarın Son gündür Filmleri aklımdan hiç çıkmadı.. Özellikle Yarın Son Gün filminde bilgi yarışması yapar onla fatma girik, ona sekbanı cedid nedir diye sorduğunda cevap veremeyişi :))

   Sil
  2. Bir de ekmek kaç lira sorusu vardı =)

   Sil
 2. polisssssss sülimannn :))deyişi

  YanıtlaSil
 3. midyat hangi ilimize ait demişti :))

  YanıtlaSil
 4. Kendisi hemşerim olur ve çok mutluyum. Ölümü hakkında bilgi için http://www.nezaman1.com/ne-zaman-oldu/1283-yilmaz-guney-ne-zaman-oldu.html

  YanıtlaSil

Yorum Gönder